Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
447 postów 523 komentarze

TVG-9

Klaudiusz - Ekranowa Baza Niezależnej Internetowej TV TVG-9 http://www.tvg9.cba.pl

TVG-9 Narody Rzeczypospolitej w Powstaniu Styczniowym

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powstanie Styczniowe było dowodem na to, że idea wielonarodowej Rzeczypospolitej wcale nie odeszła wraz z rozbiorami. Udowodniło to wielu wybitnych synów ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego i Ukrainy.

 

 

 

 

 

 Sam herb powstania wskazuje na to, ze było to wspólne dzieło narodów Rzeczypospolitej. Biały Orzeł symbolizuje Królestwo Polskie, Pogoń (Pahonia) Wielkie Księstwo Litewskie a Archanioł Michał - Ukrainę.

 

 

 

 

Wincenty Konstanty "Kastuś" Kalinowski herbu Kalinowa (ur. 2 lutego 1838 wMostowlanach, zm. 22 marca 1864 w Wilnie) – rewolucjonista, uczestnik powstania styczniowego, bohater narodowy PolskiBiałorusi i Litwy, z zawodu dziennikarz i prawnik.

 

Konstanty Kalinowski był jednym z przedstawicieli XIX-wiecznego białoruskiego ruchu narodowego.

 

Po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w tworzenie Prowincjonalnego Komitetu Litewskiego w Wilnie, gdzie objął funkcję komisarza rządu polskiego na województwo grodzieńskie. Wkrótce awansował na Komisarza Pełnomocnego na Litwę, przez co zyskał kontrolę nad wszystkimi jednostkami walczącymi na terenie dawnegoWielkiego Księstwa.

Zdradzony przez jednego ze swych żołnierzy, przekazany został w ręce Rosjan. Uwięziony w Wilnie, napisał Zapiski spod szubienicy. Swojej roli w powstaniu nie umniejszał i nie ukrywał, ale zarazem odmawiał wskazywania współpracowników. Skazano go na karę śmierci przez rozstrzelanie, ale wyrok ten zamieniono na bardziej hańbiące powieszenie. Został stracony 22 marca 1864 r. na Rynku Łukiskim w Wilnie.

 

 

Mikołaj Nieczaj  – lekarz, Ukrainiec pochodzący z Dubienki. Ukończył Uniwersytet w Kijowie. Po powrocie do Dubienki prowadził działalność patriotyczną. Brał udział w manifestacjach patriotycznych w powiecie hrubieszowskim. Z jego inicjatywy na polach Uchańki wzniesiono pomnik na pamiątkę bitwy pod Dubienką z 1792 r., który obronił przed władzami rosyjskimi. W domu Nieczaj przechowywał z pietyzmem trzy kule armatnie i podkowę znalezione na polach Dubienki. Szybko też wszedł do konspiracji, wciągając do współpracy w Dubience i Hrubieszowie rzemieślników, urzędników, aptekarza, oficjalistów z pobliskich majątków, nauczyciela szkoły unickiej w Hrubieszowie, księży unickich i łacińskich. 

W Powstaniu Styczniowym twórca (wraz z weteranami Powstania Listopadowego) i dowódca silnego, 400 osobowego oddziału powstańczego, działającego okolicach Hrubieszowa i Krasnegostawu. Niektóre źródła określają go "naczelnikiem powstania w powiecie hrubieszowskim" Ujęty w czasie potyczki na mocy wyroku sądu wojennego został rozstrzelany 10 marca 1863 r. Miejsce egzekucji rozjechano armatami, aby zatrzeć ślady męczeńskiej śmierci tego bohatera narodu ukraińskiego i polskiego.

 

 

 

Andrij  Potebnia, (ur. 1838 w Perekopce koło Połtawy - zm. 4 marca 1863 pod Skałą) – ukraiński rewolucjonista, walczył wpowstaniu styczniowym po stronie polskiej.

1856 roku ukończył Konstantynowski Korpus Kadetów w Petersburgu. Służył w pułku szlisselburskim (od 1861 roku w stopniu porucznika). Oficer rosyjski w Królestwie Polskim. W1861 założył tajny Komitet Oficerów Rosyjskich w Polsce. W 1862 w Ogrodzie Saskim dokonał nieudanego zamachu na namiestnika Królestwa Polskiego Aleksandra Lüdersa, w odwecie za znęcanie się w śledztwie nad zatrzymanymi oficerami, członkami konspiracji. Wziął udział w powstaniu styczniowym i zginął w bitwie pod Pieskową Skałą.

 

 

 

KOMENTARZE

 • "Narody" BYŁY WTEDY RACZEJ W PERSPEKTYWIE a wlaściwie w rożnych poerspektywach przyszlości
  Na Litwie wlaściwej język litewski wlaściwie nie byl znany poza nielicznymi wsiami przeważnie na Żmudzi i seminarium litewskokojęzycznym dającym od krola Wazy pierwszeństwo do stanowisk proboszczow na Litwie (Jagiełło nie znał go nawet jako dziecko), ogromna większość elit uważala się a Polaków lub "Litwinow" czyli też Polakow, "Ukraińcami" nazwano przybyszy na elekcje królow polskich z terenow Ukrainy ("geograficznej") tj przedstawicieli szlachty ruskiej (litewskiej). Chlopi i kler ruski posiadali swoj język i etniczność lecz świadomość narodową uzyskali od wychowankow polskich szkoł i od zaborcow pod wplywem odrębnego kleru wlaściwie dopiero na poczatku XX wieku. Katolicki kler litewskojęzyczny zdepolonizowal językowo i politycznie ludność Litwy pomimo braku etnicznej odrębności dopiero po upadku powstania styczniowego i utworzeniu państwa litewskiego przez wplywy sjonistycznej masonerii na decyzje traktatu wersalskiego (dosyć dlugo nowolitwini uważali Kraszewskiego za pisarza litewskiego).
 • @telewidzacy 22:20:57
  No, jednak w drugiej połowie XIX wieku były już narody, chociaż może nie wszyscy się z nimi utożsamiali (do dzisiaj takowi żyją na Podlasiu i Polesiu ...)
  Jednak jeśli chodzi o dawne Wielkie Księstwo Litewskie, to tam narodowość zaczęła się kształtować nie na bazie pochodzenia etnicznego ale na bazie wspólnoty krajowej, wspólnoty ziemi. Litwin wówczas to był zarówno Żmudzin jak i Polak czy Rusin z Wielkiego Księstwa. Nic mi nie wiadomo o czynniku masońskim czy syjonistycznym w zniszczeniu tej wspólnoty ... ale to bardzo możliwe, gdyż masoni i syjoniści niszczą wszelką tradycyjną jedność ...
 • @Klaudiusz 09:29:49
  "Swiadomość narodowa" w tradycji Księstwa Litewskiego wogóle nie dotyczyla większości chlopskiej a dosyć dlugo także szlachecka mniejszość przekazywala ją sobie raczej werbalnie jako rodzaj raczej podświadomości politycznej. Ludność Litwy właściwej w okresie bezkrolewia na terenach polskich w XIII wieku liczyla szacunkowo 200 tysięcy mieszkańcow i skutkiem "wypraw litewskich" glownie po przymusowych osadnikow w celu rozwoju cywilizacyjnego ziem litewskich despotow (podobnie później carowie moskiewscy sprowadzali Niemcow) trudno jest mówić o etniczności względnie silnej politycznie Litwy (może poza terenami szczegolnie slabo zaludnionymi ). Obecny narod nowolitewski podobnie jak palestyński narod nowohebrajski lub narod "zachodnio Ukraiński" utworzone zostaly początkowo przez elity klerykalne i cęść elit pochodzenia polskiego (uformowanych w okresie polskiej państwowości) aspirujących do hierarchii arystokratycznych cesarstw zaborczych (aszkenazyjskie popolskie i posowieckie elity nowohebrajskie rządzące w Izraelu sefadryjską większością nie miały takiego problemu poza może zależnością od elit diaspory w USA i Anglii). Wkrotce aspirujący do elit nowol,itewskich i zachodnioukraińskich wychowali nową swoją inteligencję chłopską traktującą antypolonizm jako najistotniejsza część swojej narodowej świadomości i w okresie II wojny światowej ludobojstwo i szowinizm jako zasadnicze metody jej upowszechnienia. Bialorusini w dużym stopniu "przeskoczyli" te etapy rowoju swej narodowej świadomości dzięki ludobójstwu sowieckiemu (NKWD i brygady desantowcow partyzanckich)
  Przywódcy narodowi nowolitewscy planowali i realizowali ludobójstwo na Polakach wykorzystując wiedzę Polakow o kulturkampfie w sposob bardziej wyrafinowany niz ludobojcy UPA (przeważnie wychowankowie polskich szkól pochodzacy z rodzin popów) np na Wileńszczyźnie wymordowano kolejarzy i listonoszy w czasie okupacji po to, by ich zastąpić kolejarzami i listonoszami litewskimi jako istotnymi dla likwidacji polskości.
 • PIEŚŃ POWSTAŃCÓW PRZY ZIMOWYM OGNISKU - 1863 KONSTANTY GASZYŃSKI ( WYKORZYSTANA W "NOCACH I DNIACH")
  http://www.youtube.com/watch?v=7s-zzernH-c

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej